Schůzka s p.starostou na téma kanalizace a ČOV

Jak jsem slíbil na minulé schůzi OV, v pondělí 24.8.2020 jsem se sešel s p.starostou, abychom probrali 3 témata týkající se kanalizace v Borku, Kabátech a na Žampachu.

1) projekt na vytvoření kanalizace

Aktuálně existuje studie, která počítá s vytvořením kanalizace a odvodem splašků do jílovské ČOV. Již před časem bylo s městem domluveno, že se prozkoumá i možnost vytvoření lokální ČOV pod autoservisem v Borku. Tuto možnost město prověřilo, je stále možná. Pro to, aby bylo možné vytvořit projekt kanalizace (o realizaci ani nemluvě) na tuto variantu je třeba provést změnu v územním plánu, který aktuálně s touto oblastí pro možnost ČOV nepočítá. K tomuto tématu byla již městem naplánována schůzka na 7.9.2020, kde se bude probírat ekonomická a technická realizovatelnost této varianty. Vznesl jsem dotaz, zda by bylo možné změnu ÚP provést v každém případě, i když ekonomické ukazatele aktuálně tuto variantu nepodpoří – za pár let může být ekonomická stránka jiná, ale ÚP, který bude do řekněme třech let schválen by pak mohl bránit (a oddalovat) nejen realizaci, ale i projektování. Pan starosta souhlasil a přislíbil zanesení změny ÚP v každém případě.

 

2) dotace na zřízení soukromé domovní ČOV

Po diskuzi co je možné v oblasti dotací na domácí ČOV ze strany města udělat jsme dospěli k závěru, že pokud bude ze strany trvale bydlících občanů zájem, město může na základě podnětu OV rezervovat v rozpočtu pro rok 2021 určitou částku na podporu realizace domácích ČOV – jakousi spoluúčast. Zde jsou rámcová pravidla přijatelná za město, která budou samozřejmě ještě upravena/zpřesněna:

– žádost musí podat v Jílovém trvale bydlící obyvatel na svou nemovitost, součástí bude dokumentace záměru

– projektování, realizace a kolaudace bude prováděná a financovaná žadatelem

– po úspěšné kolaudaci a předložení faktury za realizaci ČOV bude město vyplácet zpětně cca 30% z ceny ČOV, řádově 30-40tKč

 

3) Slevenky na odvoz fekálií z žump

Diskutovali jsme více možností, jak se řeší odvoz fekálií. Mezi nimi i vlastnictví fekálního vozu městem, které např. provozují obce Dolnobřežanska. Na základě nahlédnutí do ceníku obec účtuje za svoz o něco málo vyšší částku, než je aktuálně účtovaná lokálními dopravci v Jílovém. Tedy tudy cesta k úspoře nevede. Pan starosta uvedl, že slevenky na uložení fekálií do jílovské ČOV jsou nastaveny tak, aby korespondovaly s tím, co platí lidé za stočné v ostatních částech obce (část za ukládání, bez příspěvku na správu potrubí). Sleva na dopravu není z pohledu města možná. Navrhl jsem tedy možnost úpravy slevenek tak, že by lidé platící si svoz (nejdražší část, tedy si tím „platí sami tu správu potrubí“) mohli mít uložení odpadu v jílovské ČOV zdarma – i tak budou mít svozy ročně zhruba za 10tKč oproti stočnému ostatních jílovských obyvatel cca 4tKč. Pan starosta přislíbil za město vytvoření kalkulace možného finančního dopadu na rozpočet města, pak bychom v diskuzi pokračovali. Pokud to bude finančně možné a dojde k úpravě, určitě budou i zde jasná pravidla – pro představu zatím jen jejich nastínění:

– stávající slevenky se přestanou vydávat

– zdarma bude uložení odpadu do jílovské ČOV v objemu např. 20 m3 na trvale bydlící osobu a rok