Schůzka svolaná městem měla za cíl určit pro město nejvýhodnější způsob a rozsah přípravy projektové dokumentace vodovodu a kanalizace pro Borek, Kabáty a Žampach, posoudit, zda bude možné/vhodné využít některého z dotačních titulů, případně projektovou dokumentaci vytvářet z prostředků města.
Přítomni: pan starosta Pavel Pešek, zástupci města pánové Zápal a Zima, paní Vocetková, zástupci Posázaví o.p.s. jako konzultanti pro případné dotace, projektanti, pan ing. Frána a Fiala, za VHS Benešov co by provozovatele vodovodů pan Houda, a já za OV Borek, Kabáty a Žampach
Na začátku pan projektant Ing.Frána představil minulý projekt vodovodu a kanalizace pro ÚR a shrnul
Potenciální problematická místa
pro vodovod
– soukromé pozemky na trase přivaděče
– soukromé pozemky v trase vodovodu
– využití obecního „lesního pozemku“ pro vodojem a souhlas pro toto využití
pro kanalizaci (varianta nové ČOV pro Borek, dle Ing.Frány a zúčastněných aktuálně jediná možná)
– nesoulad se stávajícím územním plánem (potvrzeno všemi zúčastněnými, že město zahrne do připravovaného ÚP)
– nyní soukromý pozemek pod ČOV, s majitelem ale předjednáno
Projektovat vodovod a kanalizaci odděleně nebo dohromady
Zde zazněly pouze klady ze strany projektantů – při vytváření projektů pro obě sítě současně nebude třeba během vytváření v pořadí druhého projektu upravovat projekt první, když se narazí na technicky problematická místa (křížení sítí apod.). Tak jako tak, se oba projekty budou připravovat „odděleně“, ale v jeden čas, tedy nehrozí zde problém v případě potřeby realizovat v určitých úsecích pouze jednu ze sítí.
Hrazení projektu z dotačního titulu nebo z rozpočtu města
Byly diskutovány přínosy a negativa hrazení projektových prací z dotačního titulu. Jako hlavní negativum by byla nutná rychlá příprava kompletní projektové dokumentace (nejen ÚR ale i SP) do 5/2021 a následná realizace do roku 2022, a v případě nesplnění termínu nutnost tuto dotaci vrátit. Termíny by víceméně vylučovaly provedení projektu vodovodu současně s kanalizací (viz. problematická místa). Dotační titul na projektové práce umožní čerpat dotaci až 90% nákladů. Město se ale bude snažit získat dotaci i na realizaci, a do této lze zahrnout i 60% projekčních nákladů. Tzn. už se jedná jen o cca 30% úsporu. V okamžiku společné realizace obou sítí (vodovod i kanalizace) se uspoří další náklady, tzn. potenciální „malý“ benefit (<20%) pramenící z „rychlého vyprojektování vodovodu“ kvůli stihnutí dotace, vyvažují dostatečně klady spojení přípravy obou projektů dohromady.
Závěr
Projektanti dostali za úkol připravit aktualizaci projektu pro ÚR na vodovod i kanalizaci (dva projekty zpracovávané v jeden čas), na základě problematických míst navrhnout rozdělení do etap realizace. Jako jeden z podkladů dostali i seznam lidí, kteří se závazně přihlásili k připojení na vodovod.
Město začne spolu s projektanty (příprava podkladů pro jednání) řešit problematická místa a oslovovat majitele soukromých pozemků s cílem dosáhnout dohody a získat pro vodovod i kanalizaci „možnou cestu“.
Předpokládaný termín je dokončení aktualizace projektů vodovodu a kanalizace pro ÚR je do konce roku 2020.
Vážený čtenáři, uvědom si, že zápis psal člověk nepracující v daných oborech, tedy se mohou v zápisu vyskytovat drobné nepřesnosti v použitých termínech… 🙂
k vodovodu…
omlouvám se, že až teď – zjistil jsem adresu v Jílovských listech…jsem vlastníkem chaty čp.157 v Kabátech, pod nádražím, vedle bývalého obchodu čp.46. Samozřejmě bych měl zájem se napojit na případný vodovod a kanalizaci. Již v minulosti jsem se na Městské úřadě ptal na možnost prodloužení vodovodního řadu z konce pod hotelem Hrádek silnicí dolů do Kabátů a Borku, byl jsem „umlčen“.
Stáhněte si žádost ze článku http://borek.martyho.net/2019/06/13/informacni-schuzka-ohledne-vodovodu-v-borku-19-6-2019-od-1900/, vytiskněte si jí, vyplňte a podepište, a hoďte mi jí do schránky. Přidám jí k ostatním a zařídím předání na úřad.