Na schůzce, na kterou byli pozváni přes webové stránky i papírovým letákem do schránky (distribuováno 200 letáků) obyvatelé Borku a Kabátů, jejichž nemovitost je poblíž ve studii plánované trasy vodovodu, se sešlo poměrně hodně lidí – odhadem 50-70 lidí (jmenný seznam se nedělal). Za OV byli přítomni Martin Borecký, Eva Bradáčová, Helena Jindrová, Radek Kaňka, Simona Nováková, Pavel Richter, Roman Valenta.
Občané byli informováni o tom, co schůzce předcházelo a také o aktuálním cíli, ke kterému schůzka byla naplánována – zajistit seznam zájemců o případné připojení k vodovodu pro rozhodnutí o dalším postupu a naplánování budoucích aktivit kolem vodovodu, a to vyplněním k tomuto účelu městem vytvořené závazné přihlášky (dále jen „ZP“). Tu není nutné vyplnit a odevzdat během schůzky, ale je třeba to udělat nejpozději do 31.7.2019 zanecháním „ZP“ u Evy Bradáčové „U Čudy“. Po úvodu schůzka plynule přešla do diskuze, z níž si dovolím sepsat hlavní body debaty:
1) Někteří občané nerozumí podmínkám připojení specifikovaným na „ZP“. Není dostatečně konkrétní, rádi by příklad.
– doplněno bližší vysvětlení do bodu 2)
2) Některým občanům nebylo jasné, jestli si od vodoměrné šachty směrem k domu budou muset přípojku nechat udělat od firmy realizující vodovod za cenu zmiňovanou v „ZP“, nebo si bude moci každý realizovat ve své režii
– na místě zmíněn pouze osobní názor, že nejspíš přípojku od vodoměrné šachty bude moci realizovat každý ve své režii, tudíž i svépomocí – bude ověřeno a zodpovězeno
– pracovníci firmy budující vodovod osadí na potrubí šoupě a kus trubky, od té části si připojovaní budou moci udělat přípojku sami – klidně i vykopat svépomocí, zařídit napojení na připravenou trubku, zbudování vodoměrné šachty, osazení přípojné sestavy dle požadavku provozovatele, … Cena 2000,- Kč/m je průměrná a orientační, pokud si připojovaní nechají vše zbudovat od firmy, cena je vč. projekčních podkladů.
3) Někteří občané nesouhlasí s podmínkami připojení, nechtějí je podepsat, zájem o připojení však mají.
– Byl položen dotaz ze strany OV, pro kolik lidí je problém používat internet/web/e-mail, přihlásili se dva. Bylo navrženo zřízení e-mailové adresy voda@martyho.net, na kterou tito občané mohou zaslat vyjádření svého zájmu o připojení avšak nesouhlas s podmínkami připojení specifikovanými v závazné přihlášce. Toto vyjádření je možno zaslat do 31.7.2019, ideálně však do konce tohoto týdne – do neděle 23.6.2019. Pokud se sejde na e-mailu významné množství těchto alternativních přihlášek, probereme na OV/městě další postup, aby bylo možné do oficiálního termínu odevzdání seznamu zájemců stihnout případné další kroky.
4) Někteří občané nesouhlasí především s podmínkou minimálního odběru 20m3/osoba/rok, zdá se jim protismyslné v době, kdy se má šetřit vodou.
– Za OV bylo vysvětlováno, z jakého důvodu zde podmínka je – aby se zabránilo hromadnému připojením na vodovod bez odebírání vody (používání vlastních zdrojů) a z toho plynoucí dražší provoz vodovodu. Přesto připomínka zazněla opakovaně.
– definování přesných podmínek připojení není v současné době úplně jednoduché, ve formuláři jsou nějaké rámcově zmíněny především jako indikace, že při realizaci připojení k vodovodu určité podmínky budou. Tyto podmínky, ač to nemusí být na první pohled zřejmé, mají za cíl umožnit lepší hospodaření s vodou. Jelikož jsou podmínky závislé na legislativě, která prochází nyní změnami, není možné nyní definovat přesné znění. Dovolím si zde nastínit a osvětlit oblasti podmínek, které v nějaké formě budou součástí připojování k vodovodu, a která jsou už nyní diskutována na různých úrovních (nový zákon, město, komise SUCHO, …)
— minimální odběr – projektování a provoz vodovodu jsou na tomto parametru poměrně hodně závislé. Je třeba spočítat dimenze infrastruktury a průtok vody pro plánované obyvatele tak, aby voda ve vodovodu „necestovala“ příliš dlouho a dostala se ke spotřebiteli včas a tedy i ve správné kvalitě. Pokud je vodovod budován v městské lokalitě, případně tam kde nejsou studny, není třeba toto řešit. Pokud je budován v lokalitě, kde v podstatě každý má nyní svůj vlastní vyhovující zdroj vody (zdarma), může hromadné chování lidí spočívající ve využívání svého zdroje namísto vodovodu velmi ovlivnit průtoky vodovodem, a to až natolik, že se voda ke spotřebiteli nemusí dostat v požadované kvalitě. To pak bude muset být řešeno určitými provozními opatřeními (častějšími proplachy, vyšším chlorováním, … ) a ty se podepíší na provozních nákladech.
— maximální odběr (na jednoho obyvatele) – tento parametr je zajímavý především kvůli omezení plýtvání. Nepůjde o číslo, které odběratel nebude moci překročit, ale dle nové legislativy se uvažuje zřízení dvou sazeb za 1m3 vody – do tohoto limitu bude základní sazba (např. 60,-). Bude existovat nějaký koeficient (např.3), kterým se základní sazba vynásobí, tzn. po překročení tohoto limitu se za každý „kubík“ odebrané vody bude platit více (např. 3x 60,- = 180,-). Tento koeficient je plánováno umožnit měnit na úrovni obce podle místní situace.
— rozdělení účtování za vodu – nyní jsme zvyklí mít vodu účtovanou jen jako poplatek za 1m3 odebrané vody. Plánuje se změna a rozdělit účtování na dvě části – poplatek za přípojku/vodovod + poplatek za odebrané množství vody, tedy přiblížit se modelu, který se už používá v současné době pro elektřinu.
5) Jedna účastnice zmínila, že některé pozemky přes které je nakreslen vodovod jsou v soukromém vlastnictví. Stejný postřeh přišel i na zřízený e-mail voda@… spolu s nezávaznou přihláškou.
– bez přímé reakce OV na místě
– snaha města bude vést vodovod na obecních pozemcích, pokud to nebude možné, bude se město snažit domluvit vedení vodovodu „pod věcným břemenem“ přes soukromý pozemek, případně pozemek odkoupit od soukromého majitele (za rozumných podmínek)
6) Pár občanů projevilo zájem o účast na schůzi s odborníky na téma vodovod a kanalizace, aby jim bylo vysvětleno, proč je realizace tak drahá, jaké jsou další varianty, a zodpověděli jiné odborné dotazy.
– bez přímé reakce OV na místě
7) Několikrát zazněl dotaz na to, jestli se řeší pouze vodovod nebo i kanalizace
– seznam zájemců se nyní řeší pouze pro vodovod, studie řeší vodovod i kanalizaci
– aktuální plán města je (v případě zájmu o vodovod) nechat vypracovat projekt i pro kanalizaci. Následně se bude rozhodovat, jak se realizace bude fázovat, a v jakých fázích/úsecích bude dávat smysl budovat obojí dohromady (bude možné provést obojí současně, nedojde ke zvýšení omezení oproti pokládání pouze vodovodu, … ), tak to bude děláno dohromady.
8) připomínka z poslaného e-mailu, doplněno 16.7.2019
Nelíbí se mi dvě různé ceny za připojení pro dům s číslem popisným a dům s číslem evidenčním. Podle nového občanského zákoníku nelze dělat dvě ceny za stejnou službu. Je to diskriminační.
Pokud by to starosta města obhájil, že bude finančně zvýhodňovat trvale bydlící lidi, na které dostává státní příspěvek, pak by musel udělat další variantu a to trvalé bydlící v domě s číslem evidenčním.
Odpověď pana starosty: Výše poplatku je stanovena na základě usnesení Rady města číslo 6 z roku 2011. Její výše byla stanovena zejména s ohledem na typ objektu. V době realizace a placení bude samozřejmě upravena dle platných předpisů. V tomto případě jde spíše o to, aby si budoucí odběratel uvědomil, že ho nějaký poplatek čeká.
Na závěr schůzky bylo vzhledem k průzkumu z bodu 2) oznámeno, že veškeré další informace budou již distribuovány pouze elektronicky a to zveřejněním na těchto webových stránkách. Dvěma lidem, kteří se přihlásili že mají s webem problém, se pokusíme informace sdělovat jiným způsobem (ústně, papír do schránky).
Jakmile se mi podaří získat nové informace k diskutovaným tématům, doplním to jinou barvou (doplněno 16.7.2019, doplněno 19.8.2019) zde do textu zápisu a zaregistrovaným uživatelům tohoto webu o tom přijde informace e-mailem.
Po uzávěrce 31.7.2019 budou odevzdané „ZP“ předány na město spolu s e-maily od občanů, kteří se k připojení přihlásili nezávazně.
Pokud jsem nějakou připomínku nebo podnět nezaznamenal, budu rád za případné doplnění – lze použít diskuzi pod tímto článkem.
K večeru 21.6.2019 bylo odevzdáno 20 podepsaných „ZP“ a do zřízené e-mailové schránky voda@… doručeno 12 e-mailů s nezávazným vyjádřením zájmu o připojení na vodovod.